Hilary Mala i jego podróż przez Kielce

… a może gdyby nasze technikum działało już w XVII wieku to Hilary też byłby jego uczniem …

LIST INTENCYJNY

            Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego w Kielcach informuje, że na terenie osiedla mieszkaniowego przy ul. Szkolnej na Czarnowie w Kielcach, znajduje się pomnik (rzeźba)

poświęcona gwarkowi Hilaremu Mali, który wydobył na Karczówce bryłę galeny (zrobiono z niej rzeźbę św, Barbary znajdującą się w kościele na Karczówce).

            Chcąc zachować pamięć i tradycje geologiczno-górnicze my Absolwenci Technikum Geologicznego w porozumieniu z Geoparkiem w Kielcach chcemy tą rzeźbę przetransportować na teren Ogrodu Botanicznego w pobliże ulicy Dyrektora Kamińskiego. Zamierzenie to wiąże się z pewnymi kosztami, których to środków nie posiadamy. Dlatego też zwracamy się z prośbą o dokonanie dobrowolnej wpłaty na rzecz tego przedsięwzięcia na nasze konto  w banku PKO BP nr 17 1020 2629 0000 9902 0268 2136 lub u koleżanki Marioli Dydak w Instytucie Geologicznym w Kielcach ul. Zgoda 21 po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr 41 361 25 37 w. 221.

            W zakres w/w prac wchodzić będą: zaprojektowanie i wykonanie cokołu pod pomnikiem (waży ok. 5 ton), demontaż i transport ciężkim sprzętem do Ogrodu Botanicznego oraz renowacja rzeźby a także uporządkowanie terenu po demontażu rzeźby przy ul. Szkolnej.

            Orientacyjny koszt tego przedsięwzięcia to 12-15 tys. zł. Wpłaty dowolnej kwoty do 30 czerwca 2021 roku. Miej swoją cegiełkę w tym szlachetnym i godnym dziele. Uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika chcielibyśmy dokonać na barbórkę w 2021 roku, pod warunkiem że pozwolą nam obostrzenia związane z Covid-19.

P.S. Prosimy o powiadomienie o naszej absolwenckiej inicjatywie koleżanki i kolegów, z którymi masz kontakt. W załączeniu przesyłamy kopię rzeźby Hilarego Mali w obecnym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.